Wiadomości

Radom Air Show 2018

27 sierpnia 2018

Lotnisko Baza 42 Skrzydła to rodzinne miasto Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Nie było lepszej opcji niż współpracować z „lokalsami”. Profesjonalizm, frajda z latania, skromność, spokój, rzeczowość wszystkich kolegów wojskowych z Zespołu jest bardzo, bardzo budująca. Wspólne latanie dało Jackowi nie tylko „know how”, ale również dodało dużo entuzjazmu.

Warunki pogodowe na piątkowy trening — idealne. Niestety sobota była deszczowa z niskim pułapem. Dla Zespołu Harvard Orlik nie był to wielki problem, choć ćwiczony był wariant niski. Czas pokazu — po ceremonii rozpoczęcia — świetny. Niedziela była jeszcze bardziej deszczowa, mniej pewna, i czas pokazu Zespołu był kilkakrotnie zmieniany. Poszło okay, szkoda, że… to był ostatni wspólny pokaz w tym sezonie. Przynajmniej tak to wygląda…

Poniżej zdjęcia Miłosza Rusieckiego.

Gdynia Aerobaltic 2018

20 sierpnia 2018

Impreza, gdzie głównym sponsorem był nasz sponsor i partner — Lotos Air BP. Największa i najciekawsza impreza dotychczas w sezonie. Grupy akrobacyjne, pokazy nocne, impreza równolegle w dwóch lokacjach — na lotnisku i nad plażą w Gdyni. Duża komplikacja, poważna logistyka.

Ponownie samolot SP-YIX z pilotem Jackiem Mainką reprezentował Fundacje. Pokaz razem ZA „Orlik” oraz G-BBHK — skład jak w Sobieniach. Tym razem program nieco dłuższy, w tym start wspólny.

Wykonano najpierw trening w piątek, następnie dwa pełne pokazy w sobotę i niedzielę. Pogoda świetna. Wyszło naprawdę super.

Zdjęcia Filipa Modrzejewskiego i Miłosza Rusieckiego.

Mazury Air Show 2018

6 sierpnia 2018

Tym razem same Harvardy, w tym fundacyjny SP-YIX, wykonały pokazy nad lotniskiem w Kętrzynie oraz Giżyckiem. Startując z tak historycznego miejsca, kiedyś gniazda wroga, skłania do rozmyślań… Huk amerykańskich silników gwiazdowych, widok brytyjsko-kanadyjskich płatowców z „rondlami” i… polskie szachownice i polscy piloci.

Miejsce jest naprawdę urokliwe. Latanie nad jeziorem z żaglówkami — urocze. Wieczorny rejs statkiem wycieczkowym — super pomysł, magiczny klimat. Ogólnie świetna impreza! Szkoda, że wyprawił się tylko SP-YIX (którego pilotował Jacek Mainka).

Zdjęcia Miłosza Rusieckiego.

Sobienie 2018

18 czerwca 2018

Wzięliśmy udział w imprezie Sky Show Sobienie. Fundację reprezentował samolot Harvard 4M z pilotem Jackiem Mainką oraz samoloty: DHC Chipmunk przebazowany przez Krzysztofa Łączkowskiego i Taylorcraft Auster IV pilotowany przez Ireneusza Puchałę.

Po raz pierwszy daliśmy publiczny pokaz wspólnie z Zespołem Akrobacyjnym „Orlik” z 42 Bazy z Radomia. Nasze treningi nad Radomiem wystarczyły! Skład:

  • dowódca — lider Zespołu — mjr. Dariusz Stachurski,
  • prawoskrzydłowy Harvard Marcin Kubrak,
  • lewoskrzydłowy Harvard Jacek Mainka,
  • prawoskrzydłowy Orlik por. Krzysztof Łysakowski,
  • lewoskrzydłowy Orlik por.Sebastian Rajchel.

Nasza komentator to por. Małgorzata Pawelec — na co dzień również instruktor w Bazie. Równie ważna osoba w Zespole to instruktor prowadzący — obserwujący nas z ziemi — to kpt. Michał Anielak. Kamerzystą jest Jacek Osiński.

Na koniec pokazów, wracając do Konstancina, wykonaliśmy sesje A2A z Andrzejem Rutkowskim. Pilot R44 — Marcin Szamborski. Obydwaj doskonali w swoim fachu — zdjęcia wyszły nam… cóż mogę skromnie powiedzieć — przecież to ich zasługa, nie moja… świetne!

Zdjęcia Zbyszka Jóźwika.

Lotnicza Majówka - Iława 2018

14 maja 2018

Fundacja, reprezentowana przez samoloty Tiger Moth, Taylorcraft Auster oraz DHC-1 Chipmunk, wzięła udział w imprezie Lotnicza Majówka w Iławie.

W imprezie wziął udział również samolot Harvard. Operacje odbywały się z lotniska Lisie Kąty, dolot zajmował 15-30 min w zależności od typu, a sam pokaz nad bardzo malowniczym jeziorem tuż przy mieście. Impreza zgromadziła bardzo ciekawe samoloty z kraju i zagranicy - w tym Supermarine Spitfire Mk XVI Stephena Steada.

Zdjęcia Miłosza Rusieckiego.